Za nami uroczystości związane ze Świętem Błękitnej Armii

Wczoraj (25.05.) z okazji Święta Błękitnej Armii, pojawiliśmy się pod tablicą hallerowską, która znajduje się na Kościele Parafialnym p.w. św. Stanisława B.M. w Kutnie – Łąkoszynie. To spotkanie upamiętniające fakt, iż 107 lat temu do Kutna przybyły pierwsze oddziały Armii Polskiej utworzonej we Francji, zwanej powszechnie „Błękitną Armią”. Przybycie w ciągu kilku dni trzech batalionów Dywizji Instrukcyjnej i jej sztabu było istotnym wydarzeniem dla mieszkańców, a wizyta gen. Józefa Hallera 10 lipca 1919 r. przeistoczyła się w prawdziwe święto patriotyzmu. Po zakończeniu walk o utrzymanie niepodległości i granice Rzeczpospolitej, część żołnierzy wróciła do Kutna, aby osiedlić się w naszym mieście na stałe.

Aby uczcić omawiane wydarzenia i ich bohaterów, przed pamiątkową tablicą wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele władz miasta, powiatu, gminy, kutnowskich szkół, Podregionu Ziemi Kutnowskiej NSZZ Solidarność, Stowarzyszenia Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

Bardzo dziękujemy za obecność podczas uroczystości. Jednocześnie – pozostając w temacie tego momentu historii – zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Pałacu Saskiego w Kutnie, gdzie jedna z sal na ekspozycji stałej jest „salą hallerowską”.

Fot. Michał Jabłoński

Przejdź do treści