W poniedziałek (25.05.) w sali reprezentacyjnej Muzeum Pałacu Saskiego w Kutnie odbyło się wyjątkowe wydarzenie – uroczystości związane z przekazaniem fragmentu zwoju Tory, przechowywanego dotąd w parafii św. Piotra i Pawła w Żychlinie. Jest to materialna pamiątka po społeczności żydowskiej Żychlina.
Podczas wydarzenia obecni byli: Michael Schudrich – Naczelny Rabin Polski, ks. Wojciech Osial – Biskup Łowicki, Marysia Gallbraith – przewodnicząca Stowarzyszenia Potomków Żydów Polski Centralnej, Lawrence Zlatkin – członek Stowarzyszenia, Zbigniew Wdowiak – Zastępca Prezydenta Miasta Kutna, Michał Adamski – Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta, Waldemar Bartochowski – Sekretarz Urzędu Miasta Żychlina oraz przedstawiciele mediów. Przybyło również liczne grono zainteresowanych, którzy chcą pielęgnować historię.
Eksponat przekazany jest Muzeum w depozyt i będzie możliwość jego oglądania na terenie ekspozycji stałej.




















































